TNT's HomePage Digitální fotografie Czestina

Recenze a jiné odkazy

Digitální fotoaparát a linux

Velká část digitálů se po připojení přes USB kabel tváří jako mass-storage zařízení a jde tedy přimountit stejně jako USB (flash) disky. U ostatních k tomu stačí paměťovou kartu vložit do příslušné USB čtečky. Jako filesystem slouží různé varianty FAT filesystému.

Další velká část fotoaparátů umí PTP (Picture Transfer Protocol), pomocí kterého je možné některé i ovládat. Výborný program s podporou stovek fotoaparátů je gPhoto, pomocí něhož lze fotky získat i z některých nepřátelských zařízení používajících proprietární protokoly.

Některé přístroje umí fotky ukládat i v RAW formátu (nepříliš zpracovaná data z detektoru), který je nekomprimovaný nebo alespoň komprimovaný neztrátově a má větší barevnou hloubku než JPEG. Data je pak možné (kvalitněji) zpracovat na počítači. Programy od výrobce pro linux "samozřejmě" (vzhledem k jejich uzavřenosti a kvalitě možná "nastěstí") nejsou a specifikace formátu je bohužel také "tajná". Naštěstí se jich mnoho již podařilo rozkódovat a tak ani v linuxu není nic ztraceno (navíc jsou výsledné snímky někdy i v lepší kvalitě než při zpracování výrobcem dodávaným softwarem :-)). Chytrý program (poslouží i jako dokumentace k danému formátu) se jmenuje dcraw a bydlí zde. Lze ho nalézt i v rpm nebo emerge obálce.


Last change 2005-Jan-11, 22:50 by TNT