Tučňáci na Kampě
Tučňák s tučňákem
spacer
spacer


Home
Tým
Úspěchy
Fotogalerie
Odkazy


Reportáže:

2013
Dnem
Bedna 12
Matrix

2011
!TMOU 13
Bedna 10
Matrix: The Game

2010
!TMOU 12
iNula 4
Krtčí norou 7
Dnem 9
Exit 9
Bedna 9

2008
Noc tapürü 2
spacer


spacer
spacer

TMOU! 12

Alča, Kenny, Monča, Pepa, Šavlík
Autor reportáže: Kenny


Kvalifikace

Namlsaní z letošních úspěchů jsme se na TMOU 12 těšili jako malí, takže podcenění kvalifikace nepřipadalo v úvahu. Sešli jsme se u Monči v plné sestavě, náležitě vybaveni (svačina, dobrá nálada, notebooky, pomůcky...) a začali luštit. Na samotné šifry jsme vlétli tak dravě, že první tři série odfrčely opravdu rychle. Principy samostatných šifer odhaluje Šavlík bleskově a navíc si dobře dělíme práci, a tak celou kvalifikaci ukončujeme za pěkných 67 minut. Náskok před dalšími týmy nás mile překvapuje, ale nepřeceňujeme ho. Přeci jen ti největší konkurenti testovali a leckdo byl nekompletní či luštil ve více skupinách. Tak jako tak nás to zavazuje k tomu, dát si na letošní TMOU jasný cíl :).

Samotná hra

Od půlky října se všude možně šuškalo, jaká že to bude letos tuhá zima, a tak leckdo nakupoval (přiznávám se!), aby byl na tuctovou TMOU řádně vybaven. To pak bylo věru překvapení, když teploměr ve čtvrtek ukazoval naprosto nelistopadových 20 stupňů. Příprava na odjezd proto začala zcela netypicky otázkou "Co na sebe?". I tak jsem ale jednu z nejteplejších šifrovaček sezony nesl na zádech pěkných pár zbytečných kusů.

tmou 2010

Ve "Tmářském vlaku" vyvěšujeme vlajku a povídáme si se známými. Leckdo nás má předem za vítěze, což je poněkud děsivé! Obzvlášť když náročné přesuny, tak typické pro TMOU, nejsou zrovna naší silnou stránkou. O záludnostech typu "průkazka" nemluvě. Nicméně už od samého startu jsme připraveni "sáhnout si na dno a...

Úvod

Zaprvé chválím organizátory za slyšitelnou hymnu, tentokrát chybělo už jen, aby zpívala celá tisícovka účastníků :). Úvodní šifra zpočátku zahlcuje všechny smysly, ale princip nám neuniká dlouho. Technickou část zvládáme a rozděleni na větší a menší polovinu míříme za druhou šifrou. Startovní šifra mě sice svou podstatou moc neoslnila, ale úkol splnila a úvodní zmatek už je tou správnou tradicí :)

2. Fólie a papír

Scházíme se na "čáře" (už se učím brněnský slang!) a čekáme pracnou šifru, která má rozředit startovní pole. Kolečka se budou hýbat, padat, obrážet od zdí i od sebe a nakonec to nějak popadá a něco napíše! Naše tvrdohlavost způsobí, že se pečlivě snažíme různé způsoby odrážení opravovat či nahrazovat jinými. Až po dobrých čtyřiceti minutách zjistíme, že to takhle prostě nejde a začneme konečně na šifru nahlížet jednoduše :). Po pár minutách se balíme. Začátek tedy nic moc, i když šifra včetně způsobu provedení zaslouží opět jen chválu. Naštěstí byl tohle náš největší zásek ve hře :)

tmou 2010

3. Milé týmy

Tohle je rychlovka. Radujeme se, že sobý hnusec vyšel doprostřed a přesouváme se na trolejbusovou smyčku.

4. Nastřihávací

Tvrdý papír okamžitě stříháme a všímáme si, že dvojice slov lze párovat (jen "Kámen a bolest" nám nedává smysl, české historické romány u nás na gymplu moc nefrčely :)). Pak nás v jednu chvíli zarazí, že na nastříhaných kusech se Joker vyskytuje dvakrát, kdežto na nerozstříhané verzi jen jednou. Půlminutu zmatku a zděšení ukončuji otočením papíru. A to přece každé malé dítě ví, že neotočit šifru na TMOU se může pěkně vymstít :). Složíme rozkošnou kytičku, asociujeme a dál se snažíme dohnat čelo závodu.

5. Vrcholová

Ani tady se dlouho nezdržíme, i když zázračný náš čas rozhodně není a nedá se tak čekat, že bychom si oproti konkurenci polepšili. Samotná šifra sice byla vcelku standardní, ale mě přesto potěšila :)

6. Rozcestníky

Lavičku bereme po odcházejících Tykadlech, což potvrzuje, že ztrácíme kolem půl hodiny. Čteme, dáváme si instrukce a sbíráme informace (díky za zprávu, že uvnitř je právě pět objektů). Přeje nám štěstí a názvy rozcestníků píšeme pod sebe ve správném pořadí, takže návod přečte Monča ještě než se velká písmena snažíme interpretovat. Po další chvilce si všímáme délky cest a čteme zprávu. Hluboček sice naše mapa nezná, ale pomáhá přítel na telefonu. Během cesty se neúspěšně snažíme pochopit, jak se dá plán bludiště s tolika požadavky vůbec vyrobit.

7. Kde má auto A

Vyzvedáváme kostičky a máváme na Drahoše, kteří s námi čekají na autobus. Velmi brzy si Pepa vzpomene, že si jako malý hrál s takovou skládací kostičkou a my se jmeme slepovat. V autobuse zabíráme dobrá místa a lepíme za jízdy, zatímco Pepa dává pozor na cestu. Vylezeme z autobusu a množství čelovek naznačuje, že jsme snad již dohnali přední týmy. Po několika marných pokusech s morseovkou se konečně koukneme, kde má auto A, a pomalu nám leze tajenka. Ještě si zaplesáme nad nádhernou šifrou, ale radost netrvá dlouho. Při přesunu jdeme skrz les a dorazíme na pole, které není v mapě. To nás ovšem neznervózní a vytrvale se stáčíme doprava ve snaze natrefit na značku. Přejdeme pole a v dálce vidíme čelovky. Oddychujeme si, že jsme dorazili na další stanoviště. Jenomže...

7. Kde má auto A podruhé

Ano, čtete správně. Po půlhodině zatáčení vpravo jsme dorazili na původní stanoviště. No alespoň už se nám podařilo zjistit, kde na mapě jsme (původní odhad se lišil o jednu odbočku autobusu) a vyrážíme na osmé stanoviště. I to ale dohledáváme velmi obtížně, paseka se nám stále ukrývá někde v lese a posed se zase ukrývá za jiným posedem. Suma sumárum přesun něco přes hodinu.

8. Čísla v mřížce

"Jsou to miny! Škrt, škrt, šrkt... Moment, tam jsou i nějaké rámečky! To jsme se asi unáhlili! 2 x 13 = 26! ... Jsou to miny!"

9. Akt

Na devítce sedí jen Jádro, tak se zdá, že ztráta z přesunu není tak hrozná. Text je divně nalámaný a je tam často u. Netrvá dlouho a všímáme si, že samohlásky jsou často na řádku v dobrém pořadí. Nejdříve se snažíme dopňovat chybějící samohlásky nebo je prohazovat, ale pak je konečně kreslíme do rastru. Na Veveří!

10. Kolečka s obrázky

Tady nám luštění nejde tak úplně od ruky. Zlato, stříbro, bronz máme rychle, ale stále ta kolečka otáčíme nějakým špatným systémem. Než nám dojde, že zlato je přece nahoře, pár týmů nás zde dožene. No ale ten přesun! Opět volíme delší, ale zato náročnější trasu a ztrácíme asi 20 minut.

11. Plocha

Šavlík při luštění svačí, takže na správný nápad si musíme jednu housku (nebo toast?) počkat. Ano, kostra krychle spolu s přední stěnou určují její rozbalení do plochy. Pepa si jako jediný dokáže krychličky alespoň trochu rychle představovat, ale i tak dolušťování chvilku trvá. Přichází pro nás kritický moment hry, aneb další přesun. Opět trochu bloudíme, často mapujeme a když už jsme na místě, nemůžeme ceduli NS4 najít. Cestou ještě míjíme odcházející Pralinky a během našeho dohledávání přichází další týmy, například spřátelená Kalamita. Na chvíli dokonce bezradně sedíme křižovatce a naříkáme nad tím, jak o pořadí zatím daleko víc rozhoduje dobrá orientace než rychlost při luštění, protože šifry doposud byly dost průchozí (přeci jen 7 týmů na dvanáctce ve tři ráno je dost). Rozhodneme se ještě trochu popojít a ceduli konečně nacházíme.

12. Čtyřpísmenná

Brail + Šavlík = 7 minut.

13. Tréninková

Tady si zcela spravíme chuť i dojem z dosavadního průběhu hry! Při luštění se dobře bavíme a postupně odhalujeme šachové figurky i volejbalová pravidla ("Ta věž přece podává!"). Po chvíli přidáme i morseovku a radujeme se nad nádhernou šifrou. Cestou na další šifru spekulujeme, kolik je před námi týmů. Pralinky na nás měly asi čtyřicetpět minut, Kalamita patnáct a některé silné týmy jsme snad celou hru neviděli (namátkou Ústřední Topení). Navíc jsme nechtěli uvěřit tomu, že by třináctka tolik míchala pořadím, když jsme ji vyluštili docela bezbolestně. Zpětně musím říct, že v tomhle má TMOU opravdu kouzlo. Celou hru jsme neměli potuchy kolikátí jsme!

14. Čtěte nahlas

Čteme nahlas.

15. Hintovníková

V botárně cíle je spíš méně bot, tak hádáme, že jsme v cíli jako jedni z prvních a začínáme luštit cílové video. Fotky z letošního ročníku jsou pěkné, což mě osobně trochu rozptyluje :). Nesmíme si povídat, ale i přesto poté, co Pepa se Šavlíkem vítězoslavně lusknou prsty, mi princip šifry dojde. Pepa sděluje heslo a nám se podařilo opět (tentokrát v čase 6:09)

projít TMOU!"

tmou 2010

Ba co víc, jsme dokonce první. Dlouho se nám tomu nechce věřit a ze samého šoku se ani nedokážeme pořádně radovat :). Když nám ale orgové navlečou trička, opustí nás i ty poslední paranoidní myšlenky. V cíli si povídáme nejprve s orgy, pak i s příchozími týmy a vůbec si toho volného času užíváme. Postupně na nás dopadá tíže vítězství a při vyhlašování skoro běhá mráz po zádech. TMOU se přeci nevyhrává každý den :)

tmou 2010

Co říci závěrem? TMOU byla přesně taková, jaká má být: Tuctová (mnohem lepší prezentace než loni, takové šifrovačky chceme), terénně náročná (přesun autobusem hodnotím jako pěkný prvek) a plná pěkných šifer. Obtížnost šifer byla sice mírně nižší, ale také naprosto v pořádku (ale už jsme se báli :)). Popisy/hinty ke stanovištím též oceňuji (při sepisování reportáže tuplem!), zejména onu citlivou nápovědu k šifře číslo 7 (naopak "Čtěte nahlas" bylo na můj vkus až moc návodné). Snad jen to počasí mohli orgové objednat trochu mrazivější :).

Kenny

© Šavlík 2010 - Savlik5 SNEK gmail TECKA com