Tučňáci na Kampě
Tučňák s tučňákem
spacer
spacer


Home
Tým
Úspěchy
Fotogalerie
Odkazy


Reportáže:

2013
Dnem
Bedna 12
Matrix

2011
!TMOU 13
Bedna 10
Matrix: The Game

2010
!TMOU 12
iNula 4
Krtčí norou 7
Dnem 9
Exit 9
Bedna 9

2008
Noc tapürü 2
spacer


spacer
spacer

Matrix - duben 2011

Alča, Kenny, Monča, Pepa, Šavlík
Autor reportáže: Monča


Další šifrovačka v úplném složení, navíc první jarní terénní, takže jsme se pořádně těšili!

Vstupní test

Dotazník – skvělý nápad. Bylo to zábavné, dokonce se i využilo, jaký čaj máme rádi. Co se týká šifer, tak poté, co jsme ne příliš férovým způsobem zjistili hesla, tak jsme zpětně všechny tři řešitelné šifry vyřešili. Nevyluštitelná nás trochu zklamala.

Start:

Po prvním čtení Pepa hledá v mapě, Alča ještě kontroluje zprávu při druhém čtení.

Městská část:

V davu týmů jsme se přemístili ke kostelu na náměstí Svatopluka Čecha , kde jsme dostali Ovečky a Divnou matiku. Po 10 minutách padla matika a právě dorazivší 5. člen týmu (Kenny) se s Alčou vydává k Národnímu muzeu pro Zavolej orgovi a Číselnou. Do Oveček ještě nějaký čas koukáme a s plotem ochraňující ovečky před vlky to balíme, protože se nám nezdá jednoznačný. Jdeme též k Muzeu. Mezitím Alča a Kenny pokořili Číselnou a vydali se do Petrské ulice pro Osmisměrku a Kulatá slova. Na nás zbyla Zavolej orgovi, kde jsme si všimli jistých symetrií, ale že každé třetí číslo je 5 nám trvalo přes 20 minut, ostuda!, pak už to šlo hravě. Šifra nás poslala do Jindřišské, kde jsme získali Kulatá slova a Modrožlutou. Obě šifry padly záhy. Na Kulatá slova jsme si pomohli přítelem na telefonu. V tu chvíli k nám dorazili Alča s Kennym s nedořešenou Osmisměrkou, jak to Šavlík zahlíd, tak se ptal: „a zkusili jste mřížku?“. Takže jsme měli 3 místa, kam jet. Došlo na naše standardní dělení týmu: rychlá dvojice Kenny a Pepa a kreativní trojice Šavlík s holkama. Pepa s Kennym se vydali na Vítkov pro Kostky a Zavolej Orgovi.

Naše trojice jela na Most Legií (pozor, chceme číst upřesnítka a ne běhat po mostě sem a tam!!), kde byli Kamení Kelti a Squatteři. Šavlík pokračoval dál, do Švédské ulice, kde dostal Squattery a Číselnou. Alča bez zaváhání přišla na princip Squatterů, tak jsme Šavlíka poslali rovnou na Výtoň, kde našel Kolečko a Ovečky.

Mezitím se akční dvojici podařilo prolomit Kostky, ale posílaly na již známé stanoviště, takže přijeli na Most Legií za námi a společně jsme dali dohromady Kamenné Kelty. Sem dorazil i Šavlík s rozluštěným Kolečkem, které s fólií a lihovkou bez obtíží padlo též. Opět došlo na klasické dělení, naše trojice vyrazila do Rybářské, kde jsme našli pouze známé šifry a rychlá dvojka jela k hospodě Na Květnici pro Mongolštinu a Kostky. My, protože jediná nevyluštěná šifra byly Ovečky (dokonce už ve dvou exemplářích), do kterých se nám vůbec ale vůbec nechtělo, vydali jsme se za naší akční dvojící na Pražského povstání. Prvně jsme zde potkali starého dobrého protivníka Kalamitu. U piva se vyluštila Mongolská a jelo se ve složení já, Šavlík a Kenny na křižovatku Korunní a Nitranské, kde jsme opět nenašli nic nového... Alča s Pepou mezitím při přesunu do centra dali ovečky!!!, čímž nás poslali na poslední stanoviště: Tyršův Vrch. Nám jela ideálně jedenáctka, takže to vycházelo, že se Pepa s Alčou naskočí na I. P.Pavlova, ale těsně to nestihli.. Šli proto do KFC dávat dohromady stanoviště a šifry s mapou, doufaje, že zjistíme kam jít dál.

Stanoviště Tyršův Vrch bylo zajímavé díky tomu, že to byla střelnice a sídlil tam nevrlý majitel připravený svou zbraň použít. Zde jsme se (nešťastně) rozdělili – já a Kenny, bez funkční baterky, jsme pátrali po tmě v lese po šifře u kůlu plotu v SZ rohu. Za světla mobilu jsme našli nálepku, ale obálku jsme hledali ještě asi 5 minut, ačkoli byla přímo pod kůlem, nicméně bohatě zahrabaná v listí. V tuto chvíli jsme měli vyřešené všechny šifry a všude jsme byli, ale co teď? Cestou na I. P. Pavlova za zbytkem týmu jsme dali dohromady všechna klíčová hesla a došlo nám, že každé má na začátku jiné písmeno a jedná se o písmena C-N. Domysleli jsme, že A je první klíč a B je start. Tušili jsme, že celkem bude šifer od A do Z. V KFC jsme lihovkou pokreslili mapu (vyšlo nám přesně to, co můžeme vidět na stránkách Matrixu), jen to bylo obohacené o šipky. Tak jsme tak do toho chvíli koukali, a pak si Alča těch klíčů všimla (zaplať pánbůh...). Heslo KLICOVA BEDNA rozpoutalo dlouhou diskuzi. Prvně jsme poslali heslo „bedna“, přišla odpověď: „heslo neexistuje“. Bedna je na B, takže to značí 2. stanoviště, tedy to výchozí, kde jsme začali (nedaleké Havlíčkovy sady). Nebo nás organizátoři opravdu posílají na druhý konec Prahy do ulice Klíčova? Ale co ta bedna? Rozpory vyústily v další dělení, rychlá dvojka jela vyloučit možnost stanoviště B, naše trojice se metrem přesunula směr Chodov, ulice Klíčova.

Lineární část:

Na stanovišti jsme našli obrovskou dřevěnou bednu na dva zámky, v které byla šifra s názvem HOKE9KA. Když nás Kenny s Pepou dostihli, měli jsme napsaná povolání, a ačkoli jsme správný postup zkoušeli již sami, úspěšný byl až Pepa.

Hledání notové osnovy se protáhlo minimálně na tři čtvrtě hodiny, čekali jsme spíše nějaký výrazný objekt viditelný z cesty, ne bludiště uvnitř lesa. Nápad se nám líbil, vtipný byl i „houslový klíč“. Přepis not byl zdlouhavý, ale nakonec úspěšný, písničky ze vstupního testu se podařilo rozpoznat, ale co s nimi? Hledáme společná slova písniček – např. „zelená“ a „most“ je ve dvou z nich :) a nedaleko je Rozmarýnová ulice. Přitom Pepa ověřuje typy klíčů a řešení Most Pražská s pohledem do mapy přijmeme. Co znamenala záhadná slabika „BU“ ve slově, kam nemáme jít, nevíme.

Toto je náš první zásek. Sudoku... Polský kříž a nápovědu „čísla poslední xqw“ máme hned. Zkoušíme to vyplnit jako sudoku a usuzujeme, že to není sudoku. Stejně já a Šavlík to zkoušíme vyplnit podle různých pravidel ještě asi 2 hodiny. Ani osvědčená metoda „přesuneme se a cestou nás to napadne“ nezabrala. Byla zima. Alča usla. Dlouho dlouho nic. Za svítání si Šavlík s Pepou sedli a nějak to z toho vyhaluzili, vlastně asi správně, ale nelíbilo se jim to.

matrix 2011

Na dalším stanovišti, jsme stihli prošmejdit celé okolí cedule s logem několikrát tam a zpět, protože SMS s šifrou přišla asi až po 10 min. Podezřelá byla hned – že nejsme první, to jsme věděli, časem nám došel i další klíč, ale dlouho jsme se nechtěli zbavit myšlenky, že 00:65 na Z je 65m na západ, proto jsme prohledali i stanoviště s cedulí s logem a železniční zastávku 65m na západ od ní... Ale netrvalo dlouho a šli jsme dál, na hráz rybníka Slatina.

Velmi se nám líbil nápad s hrníčkem. Ono se to tam tak pěkně objevilo :). Dlouho do toho koukáme, děláme frekvenční analýzy, pak zkusíme nastřelit 1, 3, 9 za jednotlivé symboly a ejhle, ono to vyjde! Grafická podobnost symbolů a čísel 0, 1, 2 nám vůbec nedošla. A protože jsme poctivě četli pravidla, věděli jsme, že CRS auto musíme stopnout vlajkovou abecedou. Toto jsme si užili! Asi tři auta vůbec nechápala, proč mácháme rukama :). Měli jsme štěstí a CRS auto jsme stopli asi po 300m. Zavázané oči též hodnotíme jako výborný nápad. Trochu nás zklamalo, že jsme byli vysazeni přímo pod cedulí vlakového nádraží Běchovice, a tím jsme přišli o dobrodružství zjistit, kde jsme.

Tato stanice se pro nás stane koncem hry, ale zároveň nejzábavnějším stanovištěm. Přes hodinu jsme opakovali různé kombinace obdržených slov. Například „zábavné drama s provázkem vlní útroby“ nemůže přece být nic jiného, než že loutkové divadlo člověka rozesměje. Nebo že úplné sítko je naběračka a taková zdržená kremace s rozhřešením taky dává smysl. Pak jsme zjistili, že ne všichni z našeho týmu znají hru, na základě které šifra vznikla, takže nezbylo, než to tým naučit. Tím jsme se bavili asi hodinu a už po druhé hře jsme se zdokonalili na úroveň organizátorů. Tak například: „Roztržitá veverka se sádrou porcuje beton“ nebo „Proradný syreček s mašličkou chrchlá šunku“. Synonyma nás napadla, ale vyšuměla dřív, než jsme se o ně pokusili. Tato šifra nebyla těžká a my jsme lamy. Ale užili jsme si to :).

V 11:40 jsme si nechali poslat pozici cíle a jeli pozdravit orgy a jiné týmy. Gratulace Chlýftýmu!! – super čas.

Ještě jednou děkujeme organizátorům za skvělou hru s perfektní myšlenkou.

Za Tučňáky, Monča.

© Šavlík 2010 - Savlik5 SNEK gmail TECKA com