Tučňáci na Kampě
Tučňák s tučňákem
spacer
spacer


Home
Tým
Úspěchy
Fotogalerie
Odkazy


Reportáže:

2013
Dnem
Bedna 12
Matrix

2011
!TMOU 13
Bedna 10
Matrix: The Game

2010
!TMOU 12
iNula 4
Krtčí norou 7
Dnem 9
Exit 9
Bedna 9

2008
Noc tapürü 2
spacer


spacer
spacer

Krtčí norou 7

Alča, Kenny, Monča, Pepa, Šavlík
Autor reportáže: Kenny


Jako čerstvý bakalář jsem se v pátek probudil až pozdě odpoledne a s náležitou bolestí hlavy. Na sraz se zbytkem týmu v Brně jsem, jako již tradičně, dorazil poslední. Občas si říkám, jestli je tím už neštvu :).

Po příjemném večeru stráveném se spřátelenými týmy "Tříšť" a "Za pět minut" se probouzíme a míříme na nádraží. Cestou se též tradičně, bavíme tím, že se snažíme odhadnout úvodní řadu, trasu, polohu cíle či obsah konkrétních šifer. Na startu ještě vyměníme pár slov s kamarády z řad orgů a hra začíná.

Úvodní řada

Správný nápad přichází brzy po vyvěšení "stodvacítky" a i přesto, že na nejnovější model vzpomínáme dalších pár minut, vyrážíme jako jedni z prvních. Při přesunu zkoušíme odhadovat ztvárnění dalších prvků řady a Šavlík přitom projeví své přirozené nadání pro šifrovací hry, když přesně odhadne, jak vypadal Superb :). Po zhlédnutí celé řady v cíli se nemůžu zbavit dojmu, že od třetího prvku dál se hádanka spíše komplikuje, než zjednodušuje ("oktáva" a "oktávie" je přeci jen rozdíl a pokud nějakému týmu pomohl "Felix the cat", má můj bezmezný obdiv).

2. šifra

Na druhou šifru vyšleme rychlý předvoj, který ovšem (další tradice) cestou zabloudí, a tak tímto manévrem tentokrát spíše nějakou tu vteřinku ztratíme. Vcelku rychle se rozhodneme, že na obrázích jsou znázorněny transformační procesy, které chceme nějak použít na písmenka. Přesnější představa přichází vzápětí, když si uvědomíme, že student, bakalář a magistr (ano, čtete správně) mají stejný počet písmen. Technickou část zvládá Pepa celkem rychle, ale občas nám uletí nějaká chybka a tajenka stále nevypadá úplně k světu. Záchrana přichází od Monči (jediný nematfyzák v týmu), která si uvědomí, že na technice se opravdu neuděluje titul magistr.

3. šifra

Na stanovišti jsme jako první a zkoušíme bleskové luštění. Po neúspěšném pokusu o grafické řešení jsme ale nuceni si text šifry opravdu přečíst. Informace z papíru opravdu není úplná, ale naše tápání netrvá dlouho, jelikož Alča má na tyhle biologické věci docela čuch. Krevní skupiny, juchů, vyrážíme! Cestou ale Pepa znejistí, jestli na tu AB jdeme správně. Po chvíli své rozhodnutí měníme (přesně na rozcestí) a vydáváme se na nulu. Většinu cesty na další stanoviště i tak strávíme ujišťováním, že vztah "být nepřítel" opravdu chápeme a používáme správně.

4. šifra

Krtčí norou 2010

No, tady jsme se moc nepředvedli. Přiřazování směrů máme rychle, ale zámku se naše kombinace stále nelíbí. Nakonec zde dlouhým opravováním chyb pustíme několik týmů před sebe a odcházíme až po 40 minutách. Toto stanoviště se mi zdá poměrně kruté, neb jedna hloupá chyba (navíc ono se to tak plete!) může znamenat velkou ztrátu a zkaženou náladu. Na druhou stranu chápu, že za hloupé chyby (jak že se mění ten čas?) si může člověk jen a jen sám :).

5. šifra

Takové šifry mám hrozně rád! Zapojí se celý tým a luštění je navíc skvělá zábava. Když pak ještě najdete v zadání svoji fotku, nemá to chybu :). "Pexeso" tedy složíme a seběhneme z kopce k "chrámu v Katce".

6. šifra

U kostela ještě luští vedoucí Alberti a my cítíme příležitost je předehnat. Po zkušenosti z poslední Bedny, kde jsme na podobné šifře zatuhli na tři hodiny, již víme co dělat. Na něco ta písmena namapovat a pak to nějak číst. Jenomže hledání toho "něčeho" a "nějak" nám i tak moc nejde. Po delší chvíli šifru porazí Pepa, když se rozhodne opustit 2D a vzpomene si na kostičku ze startu. I tak jsme ale na Alberty nějakou tu minutku stáhnuli :). Zbývá dodat, že tuto šifru považuji za jeden z vrcholů letošní KN. Bravo, moc pěkný nápad!

7. šifra

Mřížka je náš první zákys. Při úvodním brainstormingu slovo mřížka padne, ale je rychle zavrženo ("Humus, moc možností") a při scrabblení štěstí nemáme. Pak se asi hodinu snažíme stříhat (nejprve na domina a pak úplně), dál scrabblit, či nějak tam ta písmena posouvat. Uchýlíme se k našemu oblíbenému triku. K přesunu! Již několikrát se nám podařilo překonat zákys pouze tím, že se znovu dáme do pohybu, probudíme, trochu poplašíme ostatní týmy a tak :). Přesun stačí krátký, třeba sto metrů, pak znovu usedneme a pokud to nepomůže, proces brzy opakujeme :). Trik nám vyšel, po pár metrech si vzpomenu na odložený nápad s mřížkou a náš "protizákysový přesun" plynule přejde v přesun na další stanoviště. Z šifry nejsem moc nadšený, mělo-li vyscrabblení slova mřížka být tou správnou cestou, pak ujišťuji organizátory, že vyscrabblit se dalo opravdu leccos (nám se třeba zalíbily "ženské domovy").

8. šifra

Na Alberty ztrácíme asi půl hodiny a tak opět zkoušíme luštit téměř ve stoje. Nápady přicházejí rychle, hexový papír, dole nějaké čárky, a po chvíli i háčky. Čteme, kdo na koho ukazuje, a s nadějí, že jsme zde odřízli trochu z naší ztráty, míříme dál.

9. šifra

Překvapeně zjistíme, že naše ztráta se naopak o pět minut zvětšila (pravda, přesuny nikdy nebyly naše doména). Drobně pokažená nálada se spraví, když zjistíme, že Alberti stále luští. Slepý krtek nás na Brailovo písmo navede téměř okamžitě, no a pak předvede Šavlík opravdový "majstrštych", když víceméně celou tabulku převede do Braila, včetně kontroly a odstranění chyb, asi za pět minut. Po další chvíli čteme tajenku a ujímáme se vedení. Opět velmi pěkná šifra, nejvíce oceňuji, že je to šifra s příběhem :).

Krtčí norou 2010

10. šifra

Na toto stanovišti se opravdu vyplatilo přijít jako první, neboť jsme mohli zabrat lukrativní místo na zahrádce zdejší hospůdky :). Na Ibsena si vzpomeneme již během prvního čtení. Po další chvíli odhalíme i počet 26 a přečteme si, že máme hledat jméno dramatika. Poté, co "zadáme" Ibsena se dočteme "Hra září 2525 výšku poradí.". Nejsme schopni interpretovat 2525 jako letopočet a zkoušíme "zadávat" další slova. Zjistíme, že velmi často vyjde podobně smysluplná věta a tak znejistíme. Odhodláme se k "přesunu". Po opětovném usazení se rozhodneme, že šifru luštíme správně, a že věta nám říká, ať hledáme nějakou kótu. Hle, jedna s výškou 522 dost dobře odpovídá očekávané trase. Nové nápady nepřichází a další půlhodinu řešíme dilema, zda budeme haluzit. Nakonec opravdu vyrazíme takto naslepo. Polehčující okolností nám budiž to, že jsme zažili i šifrovačky (pravda, o třídu horší), kde to bez haluzení téměř nejde. Navíc jsme měli pocit, že už jsme potřebnou část práce v této šifře odvedli a samotná druhá část oné věty na kótu 522 ukazuje vcelku rozumně. Později se dozvídáme, že právě toto haluzení nám zajistilo vítězství ve hře, jelikož Alberti v totožném dilematu obstáli a přes velkou časovou ztrátu se proluštili až k autorskému řešení.

Přestože mě mrzí, že jsme zvítězili právě takto, a považuji Alberty za morální vítěze, nemohu se za náš tým zaručit, že se něco podobného nebude opakovat. Osobně považuji hranici mezi zdravým ("no, když se pozmění dvě tři písmenka, tak vyjde rozcestí na zelené, tak jdeme") a nezdravým haluzením za velmi tenkou. Přeci jen cílem je určit polohu dalšího stanoviště a všichni už jsme zažili pár šifer, u nichž se správné řešení tak úplně samo nepotvrdí. Byl bych nejraději, kdyby se šifry, které k takovým postupům svádí, vůbec nevyskytovali, i když patrně žádám nemožné.

11. šifra

U kostela projdeme nedokonalou protihaluzící kontrolou a začneme luštit tkaničku. Tyto šifry nám vždycky dají zabrat. I přesto, že bychom se měli poučit z dřívějších zákysů, kde zněly věty typu "A co myslíš, že se jako stane, když se do toho budeš dívat jako do dalekohledu??" nebo "A co myslíš, že se jako stane, když do toho naleješ vodu??" i zde jsme zopakovali obvyklou chybu. Ano, opravdu zaznělo "A co myslíš, že se stane, když tu tkaničku dáš do boty??". Šifra padla až více než po hodině, kdy Pepa tajenku přečetl z "rozvázané" tkaničky.

12. šifra

I přes ztrátu zůstáváme první, ale pro jistotu se rozhodneme tuto šifru řešit cestou do cíle. A jde nám to dobře, již v půli cesty víme, že věty kódují gesta a pár set metrů před cílem máme i cílové gesto. Na týmové foto při jeho sdělování se opravdu těším :). Pak ještě zábavný cílový úkol, který řešíme suše pomocí společných znalostí, končíme hru a můžeme se pustit do cílových radovánek.

Cíl

Krtčí norou 2010

Metál za pivo a guláš v cíli! Atmosféra byla opravdu nevídaná, což je asi kouzlo denní šifrovačky. Také společenský večer a přespávání v cíli je skvělá příležitost, jak konečně poznat jiné týmy. Byla to zkrátka skvělá tečka za skvělou šifrovačkou. Výrazně převažovaly hezké a nápadité šifry, trasa byla též pěkná, no a vítězství nám samozřejmě taky udělalo radost :).

Jen kdyby kolem toho nebyla ta drobná pachuť...


© Šavlík 2010 - Savlik5 SNEK gmail TECKA com