Tučňáci na Kampě
Tučňák s tučňákem
spacer
spacer


Home
Tým
Úspěchy
Fotogalerie
Odkazy


Reportáže:

2013
Dnem
Bedna 12
Matrix

2011
!TMOU 13
Bedna 10
Matrix: The Game

2010
!TMOU 12
iNula 4
Krtčí norou 7
Dnem 9
Exit 9
Bedna 9

2008
Noc tapürü 2
spacer


spacer
spacer

Reportáž z iNuly 2010

Kenny, Lydka, Majk, Pepa, Šavlík
Autor reportáže: Pepa


O týmu

Nápad vyrazit na nějakou šifrovačku s Drahošem forever se zrodil v cíli letošní Noci Tapurů, kde jsme společně trávili několik hodin v očekávání, zda "to Vlhká jáma dá čistě" (pro zájemce: dala, jsou to borci (: ). Na iNulu jsme tak vyrazili ve složení Lydka a Majk za Drahoše a Kenny, Pepa a Šavlík za Tučňáky. Pojmenovali jsme se celkem přirozeně "Drahoš s tučňákem", ačkoliv padaly i návrhy jako "Drahotuč" nebo "Tučňák forever".

Na start jsme dorazili o pár minut později, než by bylo zdrávo, ale nic závažného nám neuniklo. A dokonce jsme stihli socknout konkurenční Pralinky o pár hltů burčáku (moc děkujeme!).

Start, 1. šifra -- archivní fotky

Za druhou částí startovní šifry jsme se přesunuli celkem svižně a idea řešení byla také jasná záhy, ale přesto už se smrákalo, než jsme všechny dvojice bezpečně pospojovali. Snažili jsme se i průběžně scrabblit výsledek, ale nic moc nám nevycházelo. Ono totiž scrabblit s G a W není zas taková zábava :). Pevně jsme doufali, že už zbývá jen přečíst písmenka v tom správném pořadí, ale to ne a ne jít. Všimli jsme si, že kolíky jsou v terénu zapíchané podle (předpokládané) pozice míst v Brně a že jsou fotky natočené jedním směrem, tak jsme zkoušeli "číst od severu", ale po jakž-takž začátku "TOPOLY" vycházel největší hnus. Konec "wihol se hesky" taky nebyl nijak přesvědčivý :D. Když se úplně setmělo, vzali jsme si absolutku s tím, že nemáme žádné jiné nápady, a nechceme prohrát stejně trapně jako loni (tehdy jsme nestihli otevírací dobu třetího stanoviště...). Navíc jsme si pamatovali, že loni se absolutky braly jako o závod, tak jedna takhle časně ze startu nebude hrát žádnou roli. No, hrála :-). Ale za ten pocit to stejně stálo. Nikdy nezapomeneme na hru, na které jsme nebyli s to vyluštit ani první šifru, a kterou jsme přesto došli :-).

2. šifra

Na otázku, zda máme heslo, jsme suverénně odpověděli, že jsme minulou šifru nedali (že heslo bylo asi whiskey nám došlo na dalším přesunu), vyzvedli jsme si zadání prvního bonusového úkolu (který jsme stejně jako všechny ostatní ignorovali) a vrhli se na barevnou šifru! Začali jsme si (autorsky) poznamenávat, které vlajky jsou správně, ale nápad, který šifru zabil, přišel dřív, než začala vycházet pomocná tajenka. Zkonstatovali jsme, že další šifra je brutálně daleko, a vyrazili.

Plán, že si urychlíme přesun autobusem, vzal za své v okamžiku, kdy jsme se ocitli na opravované dálnici. I vyrazili jsme na Vídeň :). Na dalším sjezdu jsme plynule vyměnili dálnici za tramvajové koleje. Na mostě nás minuly hned dvě tramvaje během pár minut, ale jak se ukázalo na další zastávce, nebyla to jejich obvyklá frekvence. Než abychom čekali čtvrt hodiny, doklepli jsme to už pěšky celé :-). Třešničkou na dortu tohoto půvabného přesunu byly jakési nehorázně zarostlé schody, do kterých jsme se s Kennym neuváženě pustili. Zbytek týmu naštěstí prokázal aspoň špetku rozumu, když místo bývalých schodů použil schody současné.

3. šifra

Rychlá analýza častých dvojic a písmenek A-U, tečka, čárka, jdeme. Na zastávce se ukazuje, že plán brněnské mhd v našich mapách je lecjaký, ale ne aktuální. Naštěstí jsou domorodci ochotní. Bus na poslední chvíli dobíhá i nějaký jiný tým.

to Přizdisráči: Hej jako fakt sorry, jestli jste měli pocit, že se na vás tváříme kysele :). Příště se ohraďte a vyříkáme si to rovnou :).

4. šifra

inula 2010

Vyzvedáváme náhrdelník a jdeme si sednout pod lampu. Snažíme se přepsat si barvičky cucků. Modrá a červená jsou jasné, ohledně žlutých a zelených panují v týmu neshody :). Přečteme si morzeovku (binárně binárně) a vymýšlíme, jakou vlastnost by tak každý cucek mohl mít. Bohužel pro nás záhy přicházíme s nápadem použít svíčku a sirky ze startu. Pravidelní čtenáři našich reportáží (jsou-li tací) jistě tuší, co následovalo. Samozřejmě zaznělo: "A co si jako myslíš, že se stane, když to zapálíš???" "Hej, nápad! To by třeba něco mohlo hořet a něco ne!" (hromadný smích) "Nebo by třeba něco mohlo smrdět a něco ne!" (opětovný hromadný smích). Myšlenku pálení tak jednohlasně zamítáme a jdeme se soustředit na pečlivé rozpoznávání barev a líců/rubů cucků. Po dobrých dvaceti minutách mžourání do barviček si bereme nápovědu. Strohé "Když nevíte co s tím, zapalte to." vyvolává třetí vlnu smíchu. Jsme skutečně nepoučitelní :).

Doluštění si trochu komplikujeme tím, že pálíme víc cucků zároveň, ale tajenka vychází s přehledem i tak. Za poznámku stojí, že během luštění sousedním Pralinkám zhasíná lampa, za což se jim nejvíc smějeme :).

5. šifra

Je to hantec. Máme slovník? Jo, ale jen jedním směrem. Kterým směrem? Správným směrem :). Moc nerozumíme konci tajenky:"...LAMA NA GEMENTU". Co je to jako gement? Cement? Dement? Lydka nás naštěsí rychle vysvobozuje a my se vydáváme ke škole managementu.

6. šifra

Naše předsunutá hlídka to očividně vzala zkratkou, takže doráží s několikaminutovým zpožděním. To je jedině dobře, protože jinak bychom šifru ani neviděli. Šavlíkovi trvá vyluštění řádově desítky vteřin. Začíná naše spanilá jízda: Pamatujte si čas 23:56.

7. šifra

Opět se ukazují nedostatky naší mapy. Tentokrát ne-úplně-sedí žlutá značka, pročež volíme řekněme... originální postup :). Naštěstí nás zachraňuje (jako od té doby ještě několikrát) Majkova GPSka. I tak ale málem míjíme strom u cesty. Text je hloupý, stejně tak způsob řešení a jsme rádi, že máme šifru z krku. Jestli by nás štval zákys na některém stanovišti, tak na tomhle. Děkujeme orgům aspoň za naznačení v hlavičce šifry (kterého jsme si ovšem, nutno podotknout, nevšimli).

8. šifra

Nahrávku si musíme poslechnout nejmíň šestkrát, než se ujistíme, že 350 odpovídá nadmořské výšce, a že tedy skutečně směřujeme k rozcestí poblíž Holedné. Klíčovým faktorem pro vyluštění bylo přesvědčení Kennyho, že se chce zapojit a ne ožrat :-).

9. šifra

Kvůli dvěma nápovědám očekáváme vícestupňovou šifru. Radost nám kazí Šavlík, který hlásí postup řešení, už když šifru vytahuje z obálky. Pro pět matfyzáků tohle není zábava. Kenny (zřejmě povzbuzen z předchozího stanoviště) čte téměř rovnou písmena.

10. šifra

Od pohledu hezká šifra :). Všímáme si jednotné struktury 5x3 a toho, že sousední čtverečky jsou si často docela podobné. Chceme tam písmena, máme tam písmena. Cestou z kopce si pochvalujeme princip šifry a přemýšlíme, proč se pořád tak motáme v těch samých místech.

11. šifra

Kapličku nacházíme bez obtíží. Pro sichr důkladně zkoumáme obálku, ale zřejmě žádnou doplňující informaci neskrývá. Třídíme dílky podle tvaru a odstínu. Skládáme první písmenko a pak už to jde ráz na ráz: "DATSESOUMAT". Přepisujeme U na C, prohazujeme sled dvou barviček a čteme pozpátku: "TAMCOSESTDA". Návrh, ať jdeme na sedmičku, tým neschvaluje. Prochází zapětminuťáci a smějou se nám :-). Vysvětlujeme jim, že je budeme záhy následovat, jenom musíme doladit nějaké drobné detaily. Kdo chce psa bít, hůl si najde, takže přepisujeme ještě D na K a vyrážíme se zacyklit. Nakonec jedeme busem s línou polovinou zapětminuťáků (akční dvojka Myreg-šnEk prý vyrazila napřed).

12. šifra

A opět u školy. A opět zabíráme nejlepší lavičku. Šifra ale není podobná ani náznakem. Máme dvojice písmen. Máme přepsaný pomocný text a vyhaluzený začátek řešení. Je jasné, že se to postupně nějak mrší. Majk navrhuje systém, který má logiku, je krásný a zrekonstruovatelný. Doluštění chvilku zabere, ale máme ohromnou radost z báječné šifry. Tak tak stíháme autobus, kterým se svezeme dvě zastávky (tuším, že Jádro jím jede taky, ale vystupuje někde divně). Po všech možných cestách a necestách skrz zahrádkářskou kolonii dobluďujeme až na další stanoviště.

13. šifra + cílové heslo

Řešíme obě šifry paralelně. Polský kříž je hotový trochu dřív (ale byli na něj tři!), u hesla zbývá doškrtat všechna G-slova a přečíst cílové heslo. Z výsledku "rgolanenivpergluanivpergole" nejsme moc nadšení, ale vyrážíme směr cíl, že kdyžtak doluštíme tam. Kenny celou cestu tvrdí, že heslo je prostě celý ten řetězec, a že ho orgovi klidně řekne. Domluveno :). Docházíme do cíle, kde se právě rozhořívá ohínek. Kenny sebejistě hlásí heslo a je mu odsouhlaseno. Zapisujeme čas 5:25 (srovnej s předchozím ;)...) a jdeme se hřát, cpát, chválit šifry a čekat na ostatní.

Závěrem

Chválit šifry budu klidně ještě jednou, byly totiž fakt dobré :-). Neoslovila mě sedmička, ale chápu, že k iNule tradičně podobná šifra patří. Jsem také trochu zklamaný z jedničky -- jako jasně, je dost možné, že jsme úplně blbí, že jsme to nepřečetli, ale zdá se mi, že jen z poloh zapíchaných tyček moc nešlo správné pořadí určit. A to jít klidně mohlo. Kdyby na to přišlo, nevím, zda bychom místa do mapy byli vůbec schopni zakreslit. Šifry 9 jsem si pořádně nestihl všimnout. Všechny ostatní šifry se mi opravdu líbily a považuji je do jedné za nadprůměrné (2!, 3!, 10!!). No a šifra 12? Famózní, jářku famózní :-). Mé top šifry jsou ty, které nepotřebují znalost nějakého kódovacího systému (morse, braille). Jsou to šifry, které si vystačí samy. A to tahle byla.

Takže aby bylo jasno, fakt fest díky orgům za báječnou hru, na které jsme si užili kopec legrace :-). Nevím, co by se muselo stát, abychom nešli příště.

Za Drahoše s tučňákem, Pepa


© Šavlík 2010 - Savlik5 SNEK gmail TECKA com