Tučňáci na Kampě
Tučňák s tučňákem
spacer
spacer


Home
Tým
Úspěchy
Fotogalerie
Odkazy


Reportáže:

2013
Dnem
Bedna 12
Matrix

2011
!TMOU 13
Bedna 10
Matrix: The Game

2010
!TMOU 12
iNula 4
Krtčí norou 7
Dnem 9
Exit 9
Bedna 9

2008
Noc tapürü 2
spacer


spacer
spacer

Reportáž z bedny 2013

Alča, Anča, Monča, Kenny, Pepa
Autor reportáže: Kenny


Bedna je pro Tučňáky téměř srdeční záležitost. Máme s ní spojené jak naše rozpačité začátky tak i ty největší úspěchy (byť tričko nám uniká). Bednáře dlouhodobě obdivujeme za špičkové nápady (vzpomeňme teleporty či psací písmo) a tradičně čisté šifry.

I proto jsem se na letošní Bednu těšil jak malej, což jsem taky doložil tím, že (na rozdíl od Matrixu) jsem dorazil na start dokonce s několikaminutovou rezervou.

Otevíráme obálku a učíme se novou abecedu. Rozpoznávání barev necháme děvčatům, vyměníme pár písmenek a na druhý pokus trefujeme heslo.

První šifru z kolečka prohlásíme za "nějakou podivnou mřížku" (čtverec mate), což nás na chvíli zdrží. Haluzíme "Karlinske nam kostel", ale bez jistoty se nám vyrážet nechce. Alča nás vysvobodí frekvenčkou na písmenkách a vychazí očekáváná tajenka

Radost z vyřešené šifry ovšem přehluší tragická událost. Ztrácím již na startu (!) svoje desky (s herním indexem aspoň 20). Pokud jste na ně někdo narazil, dejte vědět!

Na Karlínském náměstí přehýbáme. Nejprve do pravých úhlů, pak všechno přes sebe a nakonec správně.

Ani další šifra z kolečka nás moc nezdrží. Na Kostnickém náměstí si ani nesedáme a po přetočení písmenek si jdeme pro posledních 10 kartiček k věži do Petrské.

Rychlou a na druhý pokus i správnou frekvenčkou určíme, která kartička chybí. Asociování se velmi zpříjemní, když tee-pee přejmenujeme na tábor, a my razíme na Vítkov. Trochu je nám líto, že jsme si kolečko prošli asi v tom nejméně příjemném pořadí, ale hlavně, že jdeme.

Cestou si prohlížíme kartičky a trochu si předluštíme. U Žižky podle očekávání dostaneme chybějící kartičku a vcelku rychle skládáme plochu. Lačně si chvíli myslíme, že existují dokonce tři různé plochy, ale tajenka je neúprosná.

Během přesunu prokoukneme, že kartičky tvoří strukturu, kterou známe ze školy (nojo, je to matfyz) a že 31 = 5^2 + 5 + 1 (modří vědí...), což vysvětlí podivnou abecedu. Taky si všimneme, že plocha je periodická a zároveň lze chápat jako pásky 1x31. Hexy nás od té chvíle už nepřekvapí...

Kalendář poctivě doluštíme a je nám jasné, že písmenka se budou hodit, tak si je opíšeme. Dokonce nás i napadne, zda něco není zakódováno ve způsobu, jakým jsou číslům přiřazena písmena, ale Pepa si všimne, že to odpovídá jejich pořadí v tajence. V duchu si ještě říkám, jak elegantně nám bednáři sdělili, že v tom nemáme nic hledat... předešlu, že jsem byl za pár hodin zklamán.

Pod záchodem (!) vyzvednu další šifru a princip je nám hned jasný. Než dojím (dorozdám) řádně rozteklou čokoládu, je po problému.

V podchodu vyzvedáváme k mému potěšení textovou šifru. Po chvilce čtení tak nějak přirozeně začneme slova nahrazovat "bicyklem" = "kolem" a "otři stanice metrem" nás přesvědčí. Depo potěšilo. Při odchodu se staneme terčem fekálního útoku konkurenčního týmu. Naštěstí nás projektil minul a stihli jsme utéci než zásobovač z kočárku dodal další munici :). Co všechno člověk na šifrovačce nezažije...

Po vcelku hladkém průchodu čekáme, že teď už to teda fakt začne, ovšem ani další šifra nás moc nezdrží. Sice si chvílí dáváme dvě a dvě dohromady (no pun intended), ale pak si vzpomeneme, že už vlastně dávno víme, co dělat.

U Edenu bereme další zadání a míříme do obchoďáku. Zásek. Chceme to nějak promítat a číst písmenka, ale naše nápady jsou beznadějně ploché. Zkoušíme leccos a bohužel se chytáme krajně nepravděpodobného leč přece jen šumu. Vysvobodí nás až Anča, která rovnou přečte "Čechovo náměstí" s tím, že žádná jiná písmena z těch kousků prakticky nejdou postavit... Uvěříme a jdeme... Dvě hodiny ztráta.

Chvíli s trochou nejistoty dohledáváme a pak rychle rozeznáváme tvary a jmeme se dohánět přední týmy.

Další výzvou jsou nám navlečené korálky s písmeny. Po chvíli čteme v druhé půlce nápovědní text, po němž následuje asi 20 minut představování šifrovací mřížky na čtyřstěnu. Nakonec se uchylujeme k algebraickému pohledu a pracujeme jen s permutacemi. Kterak určit pořadí pětic, nám zůstává záhadou, ale navázat text není nakonec takovej boj.

V parku najdeme jezírko a textovou šifru přeložíme na "nějak dobře přiřaď dvojici směr-směr písmeno na jedné z šesti kartiček". Po chvíli tápaní se rozhodneme konečně využít cykličnost textu a složit cyklický obrázek. Nejsme moc přesvědčeni, ale Alča čte tajenku, tak jdem.

Na třináctku přicházíme jako třetí a oba týmy tu ještě luští, což nám dává naději. Navíc okamžitě prohlásíme, že to je binárka. Tím ale naše úspěchy na této šifře na dlouhou dobu končí. Po půlhodince nás napadají variace se samohláskami a zabýváme se jimi i notnou dobu v blízkém nonstopu (díky paní za několik čajů). Asi po dvou hodinách je vzdáme. Všechno podstatné samozřejmě padlo, zarovnání písmen slova bedna, 13 jako mezera... Jenomže prohazovat sloupce nazdařbůh se nám nechce, protože to je prostě špatný... Alča naštěstí najde v bedně mocniny dvojky a po třech hodinách můžeme vyrazit.

Obcházíme Kavčí hory a na další šifře vyndaváme hexy. Doléhá na mě (a nejen na mě) ranní krize, a tak luští v podstatě jen Pepa s Alčou, kteří zkouší něco s nějakými dvojicemi. Moc jim nerozumím a proberu se až při přesunu proti trudnomyslnosti (asi po dvaceti minutách). Na probrání se trochu proběhnu a pak mě napadne využít pásků 1x31, z čehož pak zakrátko doluštíme tajenku. Hurá z kopce!

Škola Plamínkové...hm... tak zase do kopce no...

V cíli se pobavíme se spřátelenými týmy, zjistíme naše přibližné pořadí a těšíme se na cílový úkol. Ten je příjemný. Tupě přečteme morseovku a s prohlášením, že vůbec nevíme, co morseovka (na této šifrovačce) je, ji posíláme jako heslo. Jsme sedmí :).

Nyní trocha hodnocení :).

Nekonečně mě potěšily nepomůckové šifry. Tohle byla perfektní trefa, stokrát ano!!! Pro mě nejlepší herní prvek za dlouhou dobu. Díky, díky, díky!

Co se šifer týče, tak vesměs splnily mé (vysoko nasazené) očekávání. Všechny principy byly pěkné a čísté, jak to má na Bedně být.

Jelikož ale chodím na šifrovačky nějakej ten pátek a taky začínám bejt chvílema nerudnej dědek, mám i pár připomínek. Než je sem vyvalím, vězte, že jsem si hru velmi užil a orgům patří můj obdiv i dík.

- šifry byly poněkud jednotvárně matfyzácké. Na začátku jsem se těšil, že díky opuštění pomůcek, bude více prostoru pro šifry nápadové, textové, básničkové, obrázkové a vůbec všeliké jiné. Nakonec mělo příliš mnoho šifer podobu "najdi přirozené přiřazení něčeho na písmena". I v některých zbývajících (byť velmi povedených) vítězily technické principy (čtyřstěnová mřížka, binárka). Velmi mě naopak potěšily šifry testující selský rozum (7,10, cíl a do jisté míry i 15). Bohužel to nebyly šifry, na nichž by se lámalo pořadí. Celkově se ale musím přiznat, že po ohňostroji rozmanitých šifer na Matrixu mě právě v tomto letošní Bedna poněkud zklamala. Nechcete udělat z Majka bednáře?

- na šifrách 9 a 13 mě velmi mrzí, že je bylo možné vyhaluzit bez pochopení principu. Bednu považuji za nehaluzící šifrovačku a nikdy bych například nezačal testovat všechna možná pořadí bitů pro binárku. Dokonce bych si škodolibě přál, aby týmy s tímto přístupem troskotaly. Na projekcích jsme naopak my zasloužili ještě mnohem delší zásek, protože jsme byli prostě blbí a pěkný princip nám úplně unikl. Takhle jsme prošli dost lacino. Chápu, že haluzení k šifrovačkám do jisté míry patří a schopnost "kvalifikovaného odhadu" odlišuje ty nejlepší luštiče, ale zvlášť v době, kdy na šifrovačky chodí "notebookové týmy", které s brute-force technikami nemají problém, si prostě přeju, aby tyhle techniky vedly kamkoliv jinam než na další šifru.

To je vše děcka, mějte se a pamatujte, že z ničeho se nedá dělat věda. Ani z vědy ne, natož ze života :).


© Šavlík 2010 - Savlik5 SNEK gmail TECKA com