Tučňáci na Kampě
Tučňák s tučňákem
spacer
spacer


Home
Tým
Úspěchy
Fotogalerie
Odkazy


Reportáže:

2013
Dnem
Bedna 12
Matrix

2011
!TMOU 13
Bedna 10
Matrix: The Game

2010
!TMOU 12
iNula 4
Krtčí norou 7
Dnem 9
Exit 9
Bedna 9

2008
Noc tapürü 2
spacer


spacer
spacer

BEDNA 2011

Alča, Kenny, Monča, Pepa, Víťa
Autor reportáže: Pepa

Před hrou

Když jsme loni Bednu "nevyhráli na prvním místě", říkali jsme si, že bychom to měli za rok napravit. Pak ale Šavlík emigroval do orgtýmu a museli jsme shánět náhradu. Oproti prvotnímu očekávání to naštěstí nebylo tak těžké, nakonec jsme až z daleké Amériky nadraftovali Víťu -- původem Krtka, který už Bednu vyhrál za Chlýftým i Prahory. Tak tentokrát by se to mohlo podařit s Tučňáky, což Víťo? Tak prý ne, no :).

Týden před hrou prováděl Kenny na soustředku PraSátka nějaké vylomeniny a odskákala to jeho noha. Dlouho se sice tvářil, že s náma jako nepůjde, ale nakonec ortézu v sobotu sundal a snaživě kulhal. S jiným týmem by to měl možná těžké, ale my jsme kvůli němu na přesunech ani nemuseli zpomalovat :).

Start

Na start přicházím s drobným zpožděním, takže poměrnou jistotou, že vyhraju milou povinnost napsat reportáž :). Ještě vrážím Šavlíkovi foťák a už se přidávám k hromadnému bědování nad tím, jak mohly další tři týmy zvolit tu samou kombinaci brány a čísla, jako my. Když jako poslední procházíme nebeskou branou, je jasné, že náš tradičně dobrý start se letos nekoná.

bedna 2011

1@ 16:25 (171)

Začínáme tetrisem. Vymýšlíme poměrně sofistikované systémy, jak kostičky rozšoupat, poshazovat a zarovnat doprava, ale šifře se nějak nechce. Po půlhodině se nám naštěstí dostává impulsu v podobě Šavlíka, který si jde vyfotit Tučňáky, co letos skončí už na první šifře. Šavlík se otáčí a odchází, my to konečně čteme, zvedáme se a odcházíme taky.

1$ 17:05 (124)

Dostáváme golf a první třetinu dvojky. S Alčou nám nedělá potíže identifikovat černého střelce, tak se jenom bavíme rozpoznáváním dalších a dalších narážek. Martin ve zdi je tomu třešní.

U golfu nám chvilku trvá vytáhnout si z ilustrace jednotku délky, ale I-čka vypadají nadějně a první R-ko to potvrzuje. Přesouváme se k letohrádku.

1# 17:35 (98)

Jo! pronikli jsme do první stovky! Na procházku koukáme jen zběžně a vyhodnocujeme ji jako opruz. Navíc to nijak extra nesedí, no to bude kekel... Písmenka čteme, doplňujeme samohlásky a tak nějak scrabblíme, až to vyjde. S výplněmi si hlavu neděláme a míříme k Lipanům.

2 17:59 (60)

Znovu se nám připomíná tetris, ale hlavně dostáváme plášť kostičky. Stříháme a překládáme (nelepíme) a při tom překládáme. "Bene buč" není výzva, "hovna" známe, ale "Šílená hra o židovce"?? To si snad dělaj srandu, ne? Monča to naštěstí nějak nepochopitelně dává, ale teda...

Někdo si vzpomněl, že na mapě máme centrum Brna jako bonus, a Víťa jako správný Brňák se na to patřičně upnul. Nejvíc se mu smějem, za což nás vzápětí náležitě utírá, když mu to nejvíc vychází :). Takže s Kennym to dávají dokupy, Alča mezitím přijde na to, že kostička se bude překlápět jenom o jedna, a záhy po sobě získáváme zbylé dva vektory. Od oka to vychází na vyhlídku, ale musím se trochu tvářit, že to rýsuju, než je přesvědčím. Jsme skoro na výstavišti, tak se svezeme tramkou.

bedna 2011

3 18:55 (12)

Na přesunu potkáváme Pralinky, které trpělivě čekají na lepší tramvaj. Nám se čekat nechce, tak jedeme přes již zmíněné Nádraží Holešovice a 112kou. Celkem nám to jede, tak nás hřeje na srdci, že teď jsme Pralinky určitě dali na přesunu! No ale samozřejmě vůbec vůbec, bez šance :).

Na vyhlídce jsme dvanáctí, což už se dá vydržet. Zabíráme flek s nejširším rozhledem a pak to jde ráz na ráz -- no, trochu nás zdržuje, že máme jenom jednu takovou tu všebarevnou pastelku, ale jde to s ní (a trochou šikovnosti) taky :). Estonsko nás nakopne, na Maďarsko a Litvu se doptáváme po telefonu. Dobrej fór, že tajenka dává smysl, ať se čtou dřív řádky nebo sloupce :).

4 19:25 (7)

22 vět psaných nepropo písmem. Slova končí na to, na co jiná začínají. Nejdelší věty mají (včetně tečky) 22 znaků. Mhmm... a nic. Alča chtěla básničku, tak jí vadí, že se to nerýmuje. Všímáme si, že dvojslova jsou ve větách po dvou. Mhmm... pořád nic. Až správně položená Víťova otázka "Co že je 3 a 5?" nás nakopne a můžeme pokračovat.

Šifra náramná! Za zdržení si můžeme sami -- nevšimli jsme si třeba neopakování písmen v rámci řádku.

5 20:26 (10)

Loga mapy si všímáme bez problémů, na zvířátka přicházíme záhy. Trochu váháme při přiřazování ulic: -"Podle mě má Jihlava něco s ježkem." -"Blbost, kdo to kdy slyšel..." -"Tady to nějak nevychází. Nemohla by být něco třeba... já nevím... třeba vlčí mlha?" Nejdřív to vypadá to na samá L-ka, ale polský kříž po chvíli vysedíme a hnedle je tam U-ček habaděj! Poslední zdržení je zapříčiněno neexistencí ulice Pradova ani žádné podobné. Háček si ale naštěstí domýšlíme a vyrážíme. Při východu ze stanoviště uplatníme přednost před nastupujícími IQtIQmi.

bedna 2011

6 21:26 (12)

Ha, to bude semafor! No, nic moc z toho nevychází. To nebude semafor, to by byla nuda. Mohlo by to třeba něco kreslit v rastru podle toho, jak je to písmenko natočené. No nic moc to nedává... Oukej, ať je to semafor. Objevujeme společné packy v každém řádku a kreslíme první písmeno. Vypadá to na festovní opruz. Naštěstí neděláme moc chyb, a tak znovu se objevivšímu Šavlíkovi namachrovaně hlásíme, že už jsme na odchodu. Ale nee... teprve mezitajenka. Představa dalšího otáčení pajďuláčkama už nás vůbec neláká. Naštěstí už to tolik nebolí, a tak se zvedáme a mizíme.

Šifra, která vypadá jako semafor a je semafor, nás neuchvacuje. Je to takové "Kdo umí rychleji otáčet tabulkama" (ne, že bychom teda otáčeli :D. Správný matfzyák má nD představivost, tak s tímhle problém nemá). Na druhou stranu nutno šifře přiznat hezký druhý krok a (byť trochu "pro parádní") závěr s obojetnými souhláskami.

7 22:28 (8)

Jůů! Barevná šifra! A taková velká, to bude něco supermegahustě vypečeného! Okamžitě čteme morseovkou nápovědu a váháme. Obrázek se nám rozpadl do několika obdélníků. Z těch vybarvených bychom nějak chtěli přenést informaci o barvičkách do toho prázdného a tam ji složit, abychom doplnili ty "sudé" barvy duhy, ale nenapadá nás, jak to udělat elegantně. Tuhneme a začíná poprchávat... Nakonec nás vysvobodí Kenny, kterému jsme nápad na vybarvení obehnaných oblastí už dvakrát zamítli. Nevybarvuje je, rovnou to čte :).

Trochu zklamaní se přesouváme. Šifra neměla žádnou opravdovou chybu (ten prázdný obdélník tam totiž nebyl), jen prostě nenaplnila naše (vysoká) očekávání.

8 23:59 (9)

Šifru v keři u klenu nacházíme bez problémů. Rozpršelo se, tak hledáme úkryt. Nabízejí se telefonní budky, které tak ještě více zdůrazňují podobnost s osmičkou na loňské Bedně :D. Nakonec zabíráme zastávku po nějakém právě odšedším týmu. Je tam dost světla a neprší, a tak luštící idylu narušuje jen nějaký postarší pán s vnučkou, kteří rozptylují Víťu.

Luštíme divně :). Píšeme pětice a sedmice do dvou tabulek a všímáme si, že ve sloupcích se vyskytují tytéž množiny znaků -- vždy číslo 1--4 a pět písmen, každá tato množina třikrát. Pomocí čísel uspořádáváme množiny, takže chceme ještě uspořádat prvky v rámci množin. To se nám daří pro množiny číslo 1, 3 a 4 jakoby "tak, aby to navazovalo" (takhle se to těžko vysvětluje, to byste museli vidět :)...), pro dvojku to moc nejde, tak ji doplňujeme tak, aby tajenka čtená postupně z prvních, druhých, ..., pátých znaků již uspořádaných množin vyšla. Je nám jasné, že jsme našli nějaké neautorské řešení, ale jelikož funguje, bereme ho a odcházíme.

V cíli tak nějak dáváme dohromady, že náš postup nejdřív našel písmenka z odpovídajících si okének mřížky, pak je správně uspořádal a nakonec přečetl stejně, jako by se četla v normální mřížce, ale že bychom to v tom tehdy viděli, tak to teda vůbec :).

9 0:55 (5)

Zabíráme nejluxusnější flek ever :). Nejdřív si všímáme chybějících teček za větami a pravopisné chyby. Pak zkoušíme něco šašit se slabikami "na" a "ne" popřípadě s F-kem v f-ku a podobně, ale když Víťa navrhuje smysly, jsou tyto jasným favoritem. V postupu nás brzdí jen moje neschopnost překládat dvojkovou soustavu do desítkové a tu do písmenek, ale nakonec mě ostatní donutí udělat z nadějně vyhlížejícího "ROH" ještě nadějnější "POD", tak můžeme vyrazit dál.

Jinak díky za informaci, jak uspořádat smyslyů -- moje defaultní pořadí je jiné (zrak, sluch, čich, chuť, hmat).

10 1:30 (6)

Kapičky jsou hodně nápovědné, tak si ani nechceme sedat, ale leje dost, tak se schováváme pod stříšku jednoho vchodu. Kapaliny poznáváme a slova prohazujeme okamžitě, tak už se jen zbývá odhodlat k posouvání písmenek. Následně zmatkujeme na přesunu :).

11 2:07 (3)

U torsa mostu vyzvedáváme společně s Pralinkami a neomylně míříme do podchodu, kde už sedí další dva týmy, což je s podivem, když jsme tu podle Binfa třetí a Pralinky posílaly před námi. Tak to jsou asi bezďáci, no ;).

No a teď to přijde... Štráfkaté kolečko. Má 27 kousků, máme abecedu s mezerou. Paráááda. Takže vyplnit po obvodu písmenka a pak nějak vymyslet, jak využít barvičky k tomu, abychom vždy z dvojice písmenek dostali něco do tajenky. Jak tam jsou ty barvičky? Od každé 9 políček, vždy jedna trojice, jedna dvojice a čtyři samotné. To asi nebude náhoda :).

"Jůů -- to jste si všimli, že když jedu po obvodu a dívám se na dvě sousední políčka, tak je tam každá z devíti kombinací barev (BB, BŠ, ..., ČČ) přesně třikrát?" "Ty krabe, a když se koukám na políčka ob jedno, tak taky! Tak to je mazec." "Hele hypotéza: Je možný, že by to takhle vycházelo ob kolikkoliv? To by byl fakt masakr, co? Zkusme třeba ob... 11."

No a bohužel nám to vyšlo. Jako správní matfyzáci sice zdůrazňujeme, že "hypotézu se nám nepodařilo vyvrátit", ale kdo by jí teďka nevěřil. Takže máme naprosto báječnou strukturu. Jak s ní naložíme? Pokud nějak přirozeně popíšeme políčka, odpovídá každá dvojice písmen šipce s barevným začátkem a koncem. Stejně dlouhé stejně barevné šipky budou v kolečku ještě dvě. Můžeme tak místo jedné dvojice písmen vzít třeba ty dvě "sdružené" dvojice a číst tajenku. Nu, to by ale bylo potřeba nějak přirozeně to kolečko popsat. Zkoušíme několik možností, ale ani v jednom případě nic nevychází. Když tu náhle...

..zjišťujeme, že hypotéza neplatí! To jsme si taky rovnou mohli všimnout, že dvojic bílá-šedá ob dva je v obrázku hned 5! :D V jistém smyslu je to vysvobození, Víťa nadhodí trojkovou soustavu, čerstvě probuzená Alča se toho chytne, všem nám to dojde a hned je nám líp. Radost drobet kazí jen to, že před chviličkou dorazivší Drahoši se už taky sbírají. Nu, tohle byl z těch horších výkonů :).

(Zájemci ať si rozmyslí, že taková struktura ani existovat nemůže, protože černočerných šipek je míň než černobílých.)

12 3:58 (6)

Při dohledávání vzpomínáme na naši první šifrovačku -- Bednu čtyři roky zpátky. Klouzali jsme tehdy po Binfu už od startovního kolečka. Nápovědu "Čárka tečka čárka, tak začíná Klárka." jsme nechápali, no zkrátka byli jsme úplně marní :). Zato Víťa s Chlýftýmem tehdy vyhrál.

No letos to morseovka nebyla. Podle loga práce s mapou, čtverečky sedí na čtverečky v mapě. Hradby, cesty, bednáři a erby -- oukej, jdeme to tam namalovat. Není to myšlenkově náročné, Carcassone poznáváme (ačkoliv šnEkovi si samozřejmě zavoláme :)), jen jsme trochu nervózní, když i z druhého nadějného písmenka vychází D místo toužebně očekávaného E. Nakonec je ale tajenka krásná a (v)hodnou ulici v mapě nacházíme.

Při přesunu se bavíme, že my bychom to jako orgové neriskli. Bylo by nám nekonečně líto týmů, které na téhle šifře (přesněji "na tomto úkolu", šifra to moc nebyla, ale to nám po kolečku ani nevadilo) skončí proto, že nebudou vědět, jak se ta deskovka jmenuje. Na zastávce potkáváme Drahoše, tak se tramkou svezeme spolu a psací písmo tak vyzvedáváme v podstatě zároveň.

13 5:01 (4)

Ačkoliv se snažíme hodně analyzovat, na správné řešení nás navede až tip, že to malé nahoře budou háčky a čárky. Pak se už jen bavíme psaním :). Je to takové milé -- psace už jsme nepsali ani nepamatujem.

Neznalí tunelu se přesouváme naokolo. Naštěstí si šetříme kus autobusem, takže na Bazingu (která vyrazila později a dorazila dřív) dohromady neztrácíme tolik.

14 6:02 (3)

Tak tady jsme to zase přehnali :). Nejdřív se moc soustředíme na opakující se bigramy (HV, BX, CY,...). Až když si konečně všímáme, že jsou to všechno "dlouhá" morseovková písmena, a že čtverečky budou asi neexistující znaky (dobrej fór!), rozpoznáváme, že to jsou nikoliv bigramy, ale obecně úseky "po sobě jdoucích písmen" v morzeovce. Úseky mají až na jednu výjimku délky mocnin dvou, tak je přes binárku přepisujeme do čísel (V = ..._ =1, F = .._. = 2, ...). To, co je v morzeovce vidět (totiž společné začátky v rámci každého úseku), v číslech moc vidět není :D. Když ani Braill nefunguje (schválně jestli přijdete na to, jak jsme ho tam zkoušli napasovat ;)! ), budíme přesunem proti trudoyslnosti Alču, která se nám odvděčí opětovným připomenutím morseovky, konkrétně jejího stromu. Dolušťujeme už bez problémů a tunelem procházíme do Karlína.

15 7:29 (3)

Při vstupu do školy po nás heslo nikdo nechce a navíc musíme počkat, než nás pustí k závěrečnému úkolu. S kostičkou nás střídavě bojuje víc. A je to boj urputný... Že hrajeme hada, a že budeme mět sežrat konec, nám dochází ihned. Trvá nám však, než odhalíme pravidla, která nám ovládání hada usnadňují, a tak úspěch slaví až Monča po skoro půl hodině. Kostička se krásně rozbliká, zahraje nám famfáru pro radost a my úspěšně dokončujeme hru na třetím místě.

bedna 2011

Cíl 7:51 (3)

Necháváme si vysvětlit vzorové řešení osmičky, cpeme se, sledujeme postup ostatních týmů, hrajeme fotbálek a vůbec se máme príma. Zázemí v cíli bylo skvělé.

A taková byla i Bedna. Mokrá, ale aspoň s krátkými přesuny. Nevyhráli jsme, ale došli jsme ji :). Sice se nám při luštění některé šifry nelíbily, ale zpětně jsme pochopili, že chyba byla vždycky v nás, ne v šifře :). A tak to má být!

bedna 2011

© Šavlík 2010 - Savlik5 SNEK gmail TECKA com