Tučňáci na Kampě
Tučňák s tučňákem
spacer
spacer


Home
Tým
Úspěchy
Fotogalerie
Odkazy


Reportáže:

2013
Dnem
Bedna 12
Matrix

2011
!TMOU 13
Bedna 10
Matrix: The Game

2010
!TMOU 12
iNula 4
Krtčí norou 7
Dnem 9
Exit 9
Bedna 9

2008
Noc tapürü 2
spacer


spacer
spacer

Reportáž z bedny 2010

Alča, Anša, Kenny, Pepa, Šavlík
Autor reportáže: Kenny


bedna 2010

Vracím se z chalupy a start bedny sotva stíhám. Nakonec dobíhám ve 14:59, ale mám hrozný hlad a málo jídla. Mám v plánu cestou potkat obchod.

Start

Startovní úkol jde hladce. Okamžitě usuzujeme, že text zprávy se musí s nějakou periodou opakovat, jinak by úkol byl takřka neřešitelný a brzy odhalujeme konstantu 50. Horymíra Alča odtuší ze tří písmen. Čtvrté ho potvrzuje a my míříme na Vyšehrad. Příjemně nás překvapuje, že jsme první, a pouštíme se do čtení dlouhého návodu k aktivitám.

Šifra 1 - Vyšehrad

V prvním kole soutěžíme v tiché poště. Luštím ve dvojici s Pepou, kroužkuju písmena slova heslo a když k nám šifra dojde podruhé, Pepa už zprávu odzadu dešifruje. Vítězíme.

Ten samý tým nás vyzývá na odvetu v logických hlavolamech. Pepa se Šavlíkem se v podobných prkotinách docela dobře orientují a rychle se dohodneme, že algebrogram bude zdaleka nejpracnější. Dobrým rozdělením práce soupeře (těsně) porážíme. Později se dozvídáme, že protivníkem nám byli dřívější organizátoří bedny.

Při úkolu země město máme štěstí na soupeře. Nekompletní tým se schází až během samotného vymýšlení a my lacino vyhráváme.

Organizátory chválíme za pěknou myšlenku soupeření mezi týmy zejména v luštění šifer na rychlost.

Šifra 2 - Písmenka binárně

Dvojkovou soustavu ve druhé šifře nacházíme díky stylovému fontu okamžitě. Po chvíli dohadů, jak tajenku číst, nakonec volíme sloupečky a povzbuzeni vedením vyrážíme z kopce dolů. Cestou marně hledám obchod a nacházím jen cukrárnu, a tak se sytím cestou do kopce dvěma chlebíčky.

Šifra 3 - Pokrytí míčku

Na třetí šifře ihned vyndaváme nůžky, již během stříhání odhalujeme písmenka a začínáme skládat. Klíčová myšlenka s použitím míčku přichází za chvíli. Pak dlouho přemýšlíme, jak využít slova a růžici, která se na míčku objevila. Poté, co slova začneme podle šipek prohazovat, se vzdáváme dřívějšího přesvědčení, že na taková slova se skoro nedá asociovat :). Čteme tajenku a balíme.

Během přesunu opět vyhlížím obchod, ale nechci tým zdržet ani o vteřinu, přecijen v čele bedny není člověk každý den :).

Šifra 4 - Otázky

K otázkám přicházíme jen s malinkým náskokem na Pralinky a Prahory, nicméně luštíme velmi rychle. Po pár vteřinách čtení lokalizujeme klíčovou pasáž a vyndaváme mapu. Zprvu odpovídáme na vše NE, ale náš omyl nemá dlouhého trvání a míříme k Barrandovskému mostu. Cítíme v zádech silné týmy a sami jsme zvědaví, jak dlouho se před nimi ještě udržíme.

Šifra 5 - Planetárium

Na místě ztrácíme několik minut kvůli neschopnosti najít ceduli s názvem ulice, nicméně Pralinky i tak začínají luštit až pár chvil po nás. Nepříliš nápaditou šifru s morseovkovým stromem (už zase?) řeší Pepa se Šavlíkem ve stoje.

Šifra 6 - Islandská

Při luštění závorkovací šifry se dobře bavíme. Nicméně máme trochu obavu, že případnou špatnou asociaci bychom vůbec nemuseli odhalit. Nejsme si svými výsledky moc jisti, ale objevují se další týmy a tak se nechceme zdržovat a trochu zariskujeme. Podle slov lávka, pěší a "něco s polem a mrtvolama" vyrážíme na Zlíchov.

Šifra 7 - Čtverce a puntíky

Touto dobou dopadá hlad už úplně na všechny členy týmu, v hektickém tempu, které jsme nasadili, zatím nebyla volná chvilka k jídlu. Ani sedmá šifra nám ale neuleví. Pepa okamžitě do obrázků dopíše písmenka a navíc zužitkuje své znalosti terénu k naplánování dobrého přesunu. Za tento přesun bych chtěl též organizátory pochválit, výhledy byly skutečně nádherné.

Šifra 8 - Čtveřice písmen

Docházíme ke kapli a začíná se smrákat. Pralinky jsou tu hned po nás a tak se opět snažíme o bleskové luštění, tentokrát bezúspěšně. Frekvenci a násobky tří máme rychle, ale ta správná myšlenka stále nepříchází. Před zimou a větrem se snažíme schovat do telefonní budky, což vede k několika komickým situacím :). Až po více než dvou hodinách začne Šavlík rozvíjet teorie o zpětném inženýrství. Jak zakódovat zprávu tak, aby se každé písmeno objevilo ve výsledku třikrát? Sám přichází s nějakým podivným systémem, který se po chvilce přemýšlení ukazuje býti ekvivalentní vepisování čtveřic do řádků, řádků a sloupečků krychle 4x4x4 :). Dolušťujeme a smířeni se ztrátou prvenství odcházíme (ale aspoň jsme se stihli najíst :)).

Šifra 9 - Lomená čára

Zprávě od BINFA, že jsme stále první, se nám moc nechce věřit, ale zároveň nám dodává ohromnou motivaci. S přesvědčením, že druhou takovou šanci ostatním týmům nedáme (jak bláhové!), se vrháme do luštění. Růžice nám ihned připomene míček, ale já, Pepa a Šavlík tuto myšlenku zavrhujeme. Alča s Anšou si naštěstí nedají říct, a tak se dělíme na dvě skupiny (díky orgům za dvě kopie zadání na tým!). My samozřejmě na nic nepřijdeme a překvapeně koukáme, jak děvčata hlásí polohu dalšího stanoviště. Jak se později ukázalo, vděčili jsme jim za dvouhodinový náskok!

Co říci k této šifře? Mně osobně se moc nelíbí, že bylo možné šifru č.3 korektně vyřešit a nevšimnout si přitom směrové růžice. Takových týmů je mi upřímně líto. Pominu-li tento nedostatek, považuji to projednou za dobrý nápad. Přesto bych byl nerad, kdyby se nepříliš návodné používání obsahu předchozích šifer stalo zvykem. O tento druh paranoi při luštění nestojím :).

Šifra 10 - Kostičky

Z kopce po kratičkém bloudění nakonec seběhneme po žluté, jak jsme chtěli a přicházíme k desáté šifře. Pepa rychle odhaluje plášť krychle a začínáme číst jednotlivá písmenka. Nejde to zrovna hladce, ale nakonec díky Pepově a Šavlíkově dobré představivosti opouštíme i toto stanoviště (mimochodem velmi pěkně vybrané). Za tuto překrásnou šifru též patří orgům náš dík.

Šifra 11 - Hlavolam


Šifra 12 - Roboti

U nádrže plníme úkoly pro Wintertime, na něž dosud nebyl čas a míříme do tělocvičny. Oceňujeme teplo a sucho a pouštíme se do úkolu s robotem. Šavlíkovy nemalé zkušenosti přímo s těmito roboty nám podstatně usnadňují práci (je ovšem otázka, zda je dobře, že takové zkušenosti rozhodují o umístění na šifrovačce...). Po hodině a půl náš robot opravdu načte zprávu a fakt, že jsme během stavby robota zůstali v tělocvičně celou dobu sami nás vede k myšlence, že bychom mohli letošní bednu vyhrát.

Šifra 13 - Skládačka

Přejdeme přes podivné stanoviště 12b a podle popisu po chvilce hledání najdeme i třináctku. Se skládačkou těžce zápasíme. Mozek složíme celkem brzy, ale ne a ne objevit, jak se správně mají používat šipky. Přichází na nás ranní krize a pro zahřátí se několikrát přesouváme. Pak nám jednu chvíli vychází "TENISAEFF..." a pokusy o drobné opravy nás znovu zdrží. Po téměř třech hodinách nachází Anša ten správný pohyb a radujeme se z překonání ranní krize. Naivně si začínáme myslet, že to nejhorší máme už za sebou.

Šifra 14 - Další stanoviště tu není

Čtrnácté stanoviště je velmi pěkně umístěné a luštění osudové šifry tak začínáme velmi dobře naladěni :). Kolem těch správných myšlenek ale v lepším případě jen kroužíme. Všímáme si, že zmíněná místa jsou na papíře umístěna tak trochu "severojižně", ovšem jsou v tom neopravitelné chyby, tak tuto myšlenku opouštíme. Přímku mezi body Vy, Start a Petřín též pozorujeme, ale zároveň po pečlivějším přeměření vidíme, že to moc dobrá přímka vlastně není, a tak i to prohlašujeme za šum. Východozápadní uspořádání nám trestuhodně uniká a větu "Dalši stanoviště zde není" správně neinterpretujeme. Na nějakou dobu naši pozornost upoutávají dvě o u mysu Hoorn a snažíme se pracovat s písmenky, která jsme na papíře dostali. Spolu s pozorováním, že puntíky nejsou nad názvy míst umístěny pravidelně nám to na solidní chvilku vystačí :). Nic z toho neleze, tak se pro zahřátí přesouváme pár set metrů náhodným směrem. Po přesunu opět nevíme a znovu dopadá únava. Poslední serióznější pokus o řešení, totiž práce s mapou, se po chvíli zvrhává v pouhou zábavnou kratochvíli, v níž papír různými způsoby přikládáme ke třem obdrženým mapám a bavíme se tím, kam vycházejí jednotlivé body (Polárka ke Zmrzlíku, Grand Canyon do Prokopského údolí atp.). V poslední křeči před odesláním vzdávací zprávy si ještě Šavlík všímá, že z prvních slabik některých názvů lze poskládat slovo TRIGRAMY, bez velkých nadějí ještě chvíli zkoumáme opakující se trigramy (při troše fantazie vycházelo TRISTATRI) a následně vzdáváme.

Cíl

V cíli se dovídáme, že žádný z týmů čtrnáctou šifru nepokořil, a že jsme nezvítězili na prvním místě. Řešení čtrnáctky se nám v první chvíli zdá šílené, ale s odstupem si musíme trochu sáhnout do svědomí. Šifra rozhodně byla velmi obtížná, ale nám přecijen některá schůdná pozorování a nápady zkrátka unikly. A s takovou se bedna vyhrát nedá :).

Před letošní Bednou jsme tušili, že zázrak v podobě bedničky se nemůže opakovat, a tak jsme se těšili hlavně na originální a obtížné šifry a hezkou trasu. V tomto ohledu nás bedna rozhodně nezklamala a organizátorům patří náš obdiv za to, že udržují tuto šifrovačku dlouhodobě na tak vysoké úrovni! Přes částečné zklamaní z toho, že nám vítězství uniklo na poslední šifře, jsme si bednu ohromně užili a moc rádi budeme vzpomínat, jak jsme po celý průběh unikali těm nejlepším týmům, k nimž jsme před pár lety jen bezmezně vzhlíželi :). Příště to snad už dotáhneme až do toho vítězného konce :).

Tuč, tuč!

© Šavlík 2010 - Savlik5 SNEK gmail TECKA com