Poprvé na baseballu

San Francisco Giants vs. Chicago Cubs

Poprvé v životě jsem navštívil baseballové utkání. A nebyl to žádný zápas české Horní - Dolní, jednalo se o prestižní klání amrické národní ligy místních šampionů San Francisco Giants proti hostům ze vzdáleného Chicaga. Akce se konala ve zdejším stánku AT&T Park, který byl jako vždy vyprodaný (41,915 míst), a začínala od 18:00 místního času. Celé odpoledne jsem studoval pravidla a pojmy tohoto prapodivného sportu, abych byl schopen alespoň trochu porozumět tomu, co se přede mnou odehrává a mohl si to pořádně vychutnat.

Zahájení

Autobus nás vysadil téměř před stadionem, takže na nás bylo jenom se dostat dovnitř. Chvíli nám trvalo než jsme našli naše místa, ale nakonec jsme se spokojeně usadili. Hřiště bylo vážně ohromné a dýchalo na nás velkolepou atmosférou. Do začátku utkání zbývalo ještě několik minut, tak jsme si šli vyhlídnout něco k jídlu. Poměrně rychle jsem získal hot dog za 6 $ a pivo za 10 $. Párek v rohlíku nebyl nic moc, pivo bylo o dost lepší. Když už mělo utkání začínat, tak nebyl stadion ani z poloviny plný a skutečný začátek jsme úplně prošvihli, neboť to na nás budilo dojem, že se stále ještě rozehrávají. Mezi diváky žádné nadšení, ani žádná známka pozornosti - jen se bavili mezi s sebou a spokojeně ignorovali ty dva chlapíky, co si spolu házeli míčkem...

Průběh hry

...později jsme ale i my pochopili, že hra to není vůbec zajímavá a akční. Běžně probíhá pouze souboj mezi nadhazovačem a pálkařem. První hodinu hry jsme neviděli žádný pořádný odpal, nejspíše proto, že nadhazovači byli ještě v dobré kondici. Ostatní hráči v poli v podstatě jenom postávají a mrznou, neboť u moře celkem foukalo. Brzy jsme pochopili, proč mají hráči dlouhé kalhoty. Moc se u toho totiž nespotí a většinou už po odpalu je jim jasné, že to buď bez problémů chytí, nebo že nemají šanci. Takže i po zajímavém odpalu není často na hráčích vidět žádný zápal či snaha.

Jedno utkání se skládá z devíti směn, kdy v každé směně se týmy vystřídají na pálce a v poli. Směna trvá průměrně tak patnáct minut a celý zápas potom zhruba tři hodiny. Mezi směnami jsou krátké pauzy na rozházení druhého týmu a pořadatelé se snaží na zabavení diváků vymýšlet nějaký program. Upřímně mohu říci, že během těchto přestávek se na stadionu alespoň něco děje a přišlo mi, že se tam i více lidí vrátí ze stánků. Na záchody a na pivo se nechodí o přestávkách, jak by očekával český divák. Fronta na párek je v podstatě pořád a navíc je tam televize se zajímavým komentářem a mnohem lepším výhledem na hru než z tribuny. Při druhém výletu jsem si dal kuřecí řízek s hranolkami za 10 $ a horkou čokoládu za 6 $. Strávil jsem ve fronách celkem asi 30 minut a o nic zajímavého ze hry jsem nepřišel.

Závěrečná gradace

Dokonce i místní říkali, že není bežné, aby ani po osmi směnách nikdo neskóroval. Měli jsme tedy na zápas trochu smůlu, ale přeci jenom v závěru osmé směny se naši dostali až na třetí metu. To vzbudilo velké pozdvižení a začalo se i trochu povzbuzovat. Nakonec ani z této šance nebyl bod. V poslední deváté směně se pálkaři z Chicaga podařil odpal a míček skončil až za bariérou. Za tento 382 stop dlouhý homerun získal jeden bod a vystavil domácí do nutnosti skórovat, pokud nechtěli prohrát. To se jim bohužel nepodařilo a utkáni skončilo nudnou porážkou 0:1.

Celkově to byl rozhodně nezapomenutelný a velice zajímavý zážitek. Přestože je to poměrně nezáživný sport a zápas trvá kolem tří hodin, tak jsem si to docela užil a kdyby bylo více doběhů, tak to mohla být i větší sranda.