Jak získat účet?

Stačí kdykoliv požádat službu o zřízení účtu. Abyste mohli mít zřízen účet, musíte se prokázat platnou průkazkou studenta a mít rozmyšlené heslo které budete chtít používat. Taktéž byste měli znát nařízení děkana a pravidla chování v laboratoři. Nikdo vás z nich zkoušet nebude, ale pokud je budete porušovat, můžete o účet zase přijít, případně být jinak potrestáni.

Co vám účet přinese?

Možnost pracovat v labu

Získáte možnost pracovat na linuxových i wokeních stanicích v laboratoři. Získáte také možnost vzdáleně se logovat na server Artax, ale moc jí nezneužívejte (viz. pravidla). Raději se vzdáleně logujte na jiné stále běžící linuxové stroje jako jsou Engywook, Auryn nebo Lomikel. Účtem z laboratoře je možné se přihlásit také v učebnách K4 a K11, které jsou omezeny pouze pro účely výuky a vstup je tam pouze s vyučujícím.

Mail

Zároveň se zřízením vašho studentského účtu získáte automaticky také mailový účet ve tvaru

login@artax.karlin.mff.cuni.cz

Ten můžete vybírat buď z webového rozhraní nebo přímo na Artaxovi. Na Artaxovi lze pro jeho vybírání používat libovolný (na serveru nainstalovaný) mailový klient (například mutt nebo pine).

Úložný prostor

Na serveru získáte také prostor pro svá data. Sice se u nás pravidelně zálohuje, ale za vaše data nikdo neručí. Důležitá data si proto raději zálohujte ještě někam jinam. Co se velikosti vymezeného prostoru týče, máte limit na data 2 GB. Ale není to kvóta jako taková. Pozor: Na windowsech máte úložný prostor k dispozici jako disk H:\. Data uložená jinde (“Plocha”!) budou v nejméně vhodnou dobu smazána!

Webové stránky

Získáte i prostor pro vaše webové stránky. Stačí ve vašem síťovém homeu (disk H pro windows) stvořit adresář WWW (všechna písmena musí být velká) a nastavit mu patřičná práva. Pozor, aby vše fungovalo, musí mít web server táké právo přečíst si obsah vašeho homeu (právo execute: “ chmod o+x ~ “ ). Pokud vše nastavíte, naleznete své stránky na adrese

https://artax.karlin.mff.cuni.cz/~login

pozn.: pro přímé zobrazení stránky se zdrojový soubor musí jmenovat index.html